Zpět

Zámek Lanškroun - Městské muzeum

Menu
Adresa nám. A. Jiráska, Zámek 1
GPS 49°54'48"N 16°36'49"E (xx km)
376 m nad mořem
swipe

Nejstarší částí budovy lanškrounského zámku je trakt přiléhající ke kostelu sv. Václava. Byl východním křídlem kláštera, postaveného augustiniány po roce 1393. Objekt byl nazýván zámkem již v roce 1507, kdy byl získán rodem Pernštejnů. Během následujících století prošel množstvím přestaveb, při nichž velmi výrazně měnil podobu. V nově upravených gotických prostorách západního křídla zámku je nyní obřadní síň, v jižním křídle je městské muzeum a kulturní centrum. Ze zámku v Lanškrouně prý vede podzemní chodba, která ho spojuje s Novým zámkem u Rudoltic. V roce 1940 zde Němci hledali tuto podzemní chodbu, ale marně.

Víte, že v okolí lanškrounského zámku prý často strašil přízrak zlého správce Riedera, který se houpal na zámeckých topolech, svítil při tom očima a hrozivě vyl?


Kategorie galerie, muzeum, socha / pomník, zámek
Certifikáty a členství člen Asociace muzeí a galerií ČR, člen sdružení Orlické hory a Podorlicko
Sloh gotika (30%), renesance (30%)
Architektura Původně gotický klášter augustiniánů byl přestavěn na renesanční zámek. Současná podoba vychází z rekonstrukce pro muzejní a galerijní účely částečně schátralé budovy zámku na počátku devadesátých let 20. století.
Služby bezbariérové WC, bezplatné WiFi, knihovna / studovna, objekt není vhodný pro návštěvu rodin s dětmi, předvádění řemesel, prodej drobností a suvenýrů, prodej odborné literatury, prodej turistických vizitek, prodej turistických známek, šatna, WC
Jazyky personálu anglický, německý
Akceptované platby faktura (bankovní převod), hotově české koruny
Rok prvního zpřístupnění 1993
Rok výstavby 1992
Rok poslední rekonstrukce 2015
Roky přestavby 1992
Je třeba opravit údaje?
Vzdálenost od parkoviště 0 m (vlastní)
  • kapacita osobní: 10 (z toho 2 bezbariérových), cena: 50 Kč / den

Prohlídkové trasy / expozice

Popis Dějiny města a okolí. Kabinet mincí a medailí akad. sochaře Zdeňka Kolářského. Sklářství na pomezí Čech a Moravy. Pamětní síň hudebního skladatele J. Pravečka. Císařský pokoj - zrestaurovaný soubor nábytku vyrobeného pro císaře Františka Josefa I. u příležitosti konání manévrů rakousko - uherské armády v Lanškrouně r. 1894.
Zpřístupnění
Možnost videonatáčení: Ne
Jazyky průvodce (anglický, český, německý)
Výstavní obor hudba / hudební nástroje, regionální historie, sklo / porcelán
Minimální / maximální počet osob na průvodce ?/30